Už nebudu zetkařem 7: Bičík a ostruhy
Drezurní bičík má být dlouhý asi 110 cm a má být pružný, ale ne příliš měkký. Držíme ho v jeho těžišti nebo trochu nad těžištěm. Už za použití minimálního úsilí tak působí na principu páky. Při práci má být bičík vždy v té ruce, ve které ho budeme potřebovat.
Pokud jezdec drží pěst korektně, tedy kolmo k zemi, bičík leží na jeho stehně a špička směřuje trochu šikmo dozadu. Konec bičíku má být těsně za lýtkem. Při použití šlehne jezdec rychlým otočením ruky na svoje stehno. Pružnost bičíku se postará o to, že ten se koně dotkne přesně za lýtkem jezdce. Otočením zápěstního kloubu nevzniká žádný zpětný tah na hubu koně. Většinou stačí krátké upozornění bičíkem nebo, například při prodloužení ruchu, pouhé přiložení na bok koně.
Chceme-li bičík přemístit do druhé ruky, uchopíme nejdříve otěže do ruky, v níž bičík nyní držíme, a volnou rukou ho vytáhneme směrem nahoru.
<<< Obr. 1: Ježdění s drezurním bičíkem (tušírkou).
Bičík podporuje odpovídající holeň, ale nenahrazuje ji!
Mnoha jezdcům není zcela jasný rozdíl mezi bičíkem a ostruhami. Bičík, použitý bezprostředně za holení, zesiluje její působení dopředu nebo do strany. Způsobí tedy, že stejnostranná pánevní končetina koně vykročí dopředu nebo do strany. Naopak ostruha zvedá stejnostrannou pánevní končetinu koně nahoru, tedy ze země. Je to proto pomůcka pro shromažďující práci.
Obr. 2: Prošlápnutá pata, špička u koně, ostruha od koně, pobízení holení - správné používání ostruh. >>>
Ostruhy smí nosit pouze ti jezdci, kteří sedí s prošlápnutými patami a mají klidnou holeň. Jinak platí pro ostruhy to stejné, co pro bičík: použijeme je pouze tehdy, když kůň neposlechne na holeň. Ale i potom se musí použít současně s holení. Dobrý a citlivý jezdec přitom rozlišuje přiložení ostruhy, čili „nechá koně, aby ji ucítil“, a její přitlačení nebo píchnutí.
Největší chybou při použití ostruh je to, že je jezdec používá při pobízení a ještě s vytaženou patou. Na úrovni lekcí L by měl kůň na pobízející působení holeně (představujeme si, že kůň jde před holení) vykročit prostorně dopředu. Použití ostruhy se naopak postará o to, že se kůň nadzvedne, shromáždí a jde vznosněji. Může to znít paradoxně, používat ostruhy jako zadržující pomůcku, ale například při přechodu z pasáže do středního klusu je pasáž ježděna střídavými pomůckami ostruh a přechod do středního klusu se provádí pomoci holení.
Obr. 3: Ostruha nesprávně používaná coby "píchací" nástroj pro zrychlení pohybu koně. >>>
Zacházení s ostruhami vyžaduje hodně citlivosti a jezdec se to učí dlouho. Nikdy nelze použít obě ostruhy najednou.
Celý princip výcviku spočívá v tom, že se použití ostruh a bičíku stále zjemňuje.
Holeň pobízí dopředu – ostruha shromažďuje.
Čím méně pomoci od ostruh jezdec potřebuje, tím je lepším jezdcem.