12. Škola lehkosti Philippe Karla: Skokové hodiny
Seriál o škole „lehkosti“ prozatím ukončím poněkud chudšími poznámkami z únorových a červnových skokových hodin. Poslední den každého čtyřdenního kurzu je totiž věnován práci na ruce a skákání. Philippe Karl propaguje všestranný výcvik koně i jezdce. Nízké skoky a skokové řady může překonávat jakákoli dvojice a co víc – významně obohatí její drezurní výcvik a kladně ovlivní jejich další psychický i fyzický rozvoj. Kůň se překonáváním skoků učí výbušnosti, ale i samostatnosti a rozhodnosti, což se pak v (nejen) drezurní práci mnohonásobně vyplatí.
Práce na ruce
Únorová neděle začala prací na ruce. Dvojice byly rozdělené do dvou skupin. Philippe Karl ukázal jezdcům vodění koně ve smyslu veškeré dosavadní práce a začali základy nejzákladnějšími:
1. Naučit koně, aby svého vodiče vždy a ihned následovat. Když se vodič pohne dopředu, kůň se pohne taky; když zastaví, kůň zastaví taky, když odbočí, kůň ho následuje. Díky tomu, že kůň bude sám podle vodiče udržovat rychlost a směr pohybu, bude mít člověk ruce pouze pro korekci držení těla koně a ne pro korekci jeho pohybu.
Vodění koně podél stěny; vodič by měl být méně natočený ke koni a více do směru pohybu. (Foto: Brigitte Stransky)
Postup byl následující: při práci na levou ruku jde vodič z levé strany koně. V levé ruce drží levý kroužek udidla, v pravé ruce vnější otěž na úrovni střední třetiny krku. V této ruce drží mezi prsty i tušírku, a to šlahounem dolů.
Kůň má jít po stěně rovný. Zde je třeba více napnout vnější otěž, netlačit koně na vnitřní lopatku a pokud to nepomůže, tušírkou mu srovnat záď. (Foto: Brigitte Stransky)
2. Až se kůň naučí ze země ohýbat krk, lze provádět malé kruhy. Přitom je třeba dodržovat postup, jako při ježdění:
- nejdříve ohnout krk
- pak udělat malý kruh (opět ho musí začít vodič a kůň jen následuje)
- na stěně krk narovnat a klidně koně nechat ho vytáhnout (levou ruku držící kroužek udidla snížit dolů a tak koni naznačit směr natažení).
Nejdříve je třeba ohnout krk a pak teprve vyjít na malý kruh. (Foto: Brigitte Stransky)
3. Potom se provádějí malé kruhy na obě ruce (osmičky, vlnovky), přičemž vodič zůstává na stejné straně krku a mění pouze směr jeho ohnutí.
4. Pro uhýbání zádě je dobré držet tušírku vodorovně a v případě potřeby tušírovat koně na zádi, aby rozeznal signál pro pohyb vpřed a pro uhnutí zádí.
5. Po takové přípravě ze země je vhodné na koně sednout a jezdit.
Lonžování
Červnovou skokovou hodinu předcházela práce některých koní na lonži. Philippe Karl lonžuje zásadně na jízdárně, ne v kruhové ohradě či podobném místě, protože jízdárna nabízí možnost rozmanitější práce a koně neotupuje. Lze tak lonžovat po stěně, na kruhu, rovně, lze provádět přechody i změny směru.
Philippe Karl drží v ruce u zádě koně bič i lonž, ruka u hlavy přidržuje lonž a mění její délku. Pobídka dopředu = bič zezadu na záď,
ven z kruhu = bič na lopatku,
ohnutí (i dovnitř plec) = bič na lopatku (pošle lopatku ven),
zastavení = zatahat za obnosek, ne bič před koně.
Při lonžování začíná na kratší lonži, postupně ji lze prodlužovat. Nejdříve chodí po jízdárně rovně, střídá malé kruhy a chození po stěně. To procvičí na obě ruce v kroku, pak provádí v klusu velké a malé kruhy, prokládá krátkými úseky po rovné linii. Je prostě třeba měnit směry, figury, aby kůň musel přemýšlet a poslouchat.
Skákání na lonži. (Foto: Brigitte Stransky)
Skoková hodina
V únoru byla skoková hodina koncipovaná především jako seznámení koní s překážkami, protože zdaleka ne všichni už někdy skákali. Dvojice i nyní pracovali ve dvou skupinách: „začátečníci“ a „pokročilejší“.
Mladá andaluzanka toho v životě moc nenaskákala. (Foto: Brigitte Stransky)
Franz překonává nízký kolmáček. (Foto: Brigitte Stransky)
Zástupkyně skupiny „pokročilejších“ na svém bývalém parkurovém koni Cato. (Foto: Brigitte Stransky)
Franz dostal za úkol doma pilně trénovat skokový sed a rovnováhu.(Foto: Brigitte Stransky)
Nízká skoková řada vhodná pro jakoukoli dvojici. (Foto: Brigitte Stransky)
Daniela na půjčeném Catovi překonává řadu křížků. (Foto: Brigitte Stransky)
I andaluští koně umí skákat! Michaela na Rey Cautivo. (Foto: Brigitte Stransky)
Isabellin hnědák je bývalý parkurový kůň a s takovou řadou nemá nejmenší problém. (Foto: Brigitte Stransky)
Po novém roce se má na Marienhofu konat další čtyřdenní kurz a já pomalu začnu procvičovat svoji pravačku, aby zvládla pořizovat poznámky aspoň v dosavadním rozsahu.