Veterinární služby, fyzioterapie, manuální techniky


Kromě běžné veterinární terapie nabízím ošetření koní pomoci manuálních technik - Dornovou metodou, metodou Equine Touch, fasciálními technikami, kraniosakrální osteopatií, baňkováním a tejpováním. Samozřejmostí je posouzení celkového stavu koně včetně kopyt a jeho pohybu, posouzení sedla, a následné doporučení další práce, rehabilitace a cvičení.

Nabídka veterinárních a fyzioterapeutických služeb

Veterinární služby

Z nedostatku času a kvůli jinému pracovnímu vytížení omezuji veterinární služby na minimum, pouze v blízkém okolí a po vzájemné domluvě, a to především v rámci vypracování rekondičních a regeneračních plánů, doporučení vhodných cviků a pohybové terapie po zranění, nemoci či dlouhodobějšího nicnedělání koně. Za tímto účelem musím koně vidět na vlastní oči, včetně jeho životního prostředí, musím se seznámit s jeho anamnézou (historií), osobně ho vyšetřit a znát případné postupy a závěry jeho předchozích terapií a ošetření. Z důvodu co nejlepších výsledků provádím také
>  posouzení sedel, podkování, krmení a práce s koněm,
>  vypracování očkovacích a odčervovacích plánů na míru,
>  úpravy ustájení a životního prostředí koně pro zlepšení jejich zdraví (zdravá kopyta, dýchání, trávení, psychické problémy apod.).

Konzultace prostřednictvím telefonu nebo e-mailu či FB neposkytuji!

Dornova metoda

Dornova metoda je celostní nediagnostické metoda, která jemným a zvířeti příjemným způsobem napravuje postavení jednotlivých kloubů a uvolňuje stažené fascie. Cílenými pohyby rukou se upravují posuny kostí v kloubních spojeních v celém těle a uvolňuje se pojivová tkáň. Terapie se provádí za pohybu ošetřovaného koně pomocí terapeuta. Pohyb aktivuje svaly, kosti, kloubní pouzdra, vazy, šlachy a fascie, takže pojivová tkáň při pohybu neposkytuje ochranu, ale aktivně spolupracuje a terapeut může manipulovat s tělem ošetřovaného koně přirozeným způsobem. Tlak prstů nebo dlaně způsobuje uvolnění tkáně a pomáhá obnovit správnou biomechanickou funkci kloubů. V rukou vyškoleného terapeuta se jedná o bezpečnou léčbu, kterou koně poměrně dobře přijímají.

Dornova metoda je vhodná pro zvířata s ortopedickými či neurologickými problémy, po úrazu nebo v době rekonvalescnce. Narovnává koně křivé pod jezdcem, uvolňuje ztuhlá a opotřebovaná zvířata. Je ale vhodná i jako preventivní udržování pohybové soustavy u zdravých zvířat, například po sportovní sezóně, u klisen po porodu nebo u koňských seniorů.

Vlastní ošetření trvá přibližně 45 minut, po něm je třeba zvířeti zajistit po dobu 4 dnů klidový režim.
web.jpg

Myofasciální techniky


Myofasciální techniky pracují s měkkými tkáněmi – fasciemi a svaly. Pro udržení pružnosti fascií je důležité mít dostatek pohybu. Tomu pomáhají pravidelná protahovací cvičení. jsou však situace, především po poranění nebo po dlouhodobější nehybnosti, kdy je nutné provést cílenou myofasciální terapii. Jedná se o neinvazivní a koním velmi příjemnou, zato účinnou metodu, při které se specifickými pohyby rukou uvolňují adheze fascií, podpoří se jejich hydratace a zlepšuje vzájemná kluznost. Tkáně se dobře prokrví, odteče lymfa s odpadními produkty, zlepší se inervace. Díky tomu se zlepší celková pohyblivost těla, ustoupí bolest, zlepší se propriocepce a koordinace pohybu a tím i síla a odolnost koně.

Myofasciální techniky jsou velmi vhodné k ošetření bolesti, chronických zánětů a ztuhlostí, křivosti těla, exteriérových nedostatků získaných nesprávnou prací nebo předchozím zraněním či nemocí, výborně usnadní přípravu mladých koní na obsednutí, ale také udržování koní v pracovní zátěži, zlepší kvalitu života starých koní a jsou důležitou součástí rehabilitace po úrazu nebo nemoci.
Těmito technikami lze uvolnit i staré jizvy (například po kastraci) a příznivě ovlivnit činnost vnitřních orgánů.

Kromě uvolnění důležitých měkkých tkání, především fascií, přispívají myofasciální techniky i k narovnání křivosti, zlepšují vnitřní rovnováhu těla, uvědomování si jednotlivých částí těla a tím i koordinaci pohybu. Díky tomu koni dodají zdravou sebedůvěru v dobře fungující tělo a s ní i ochotu pracovat nebo s sebou nechat manipulovat člověkem.

Ošetření trvá přibližně 45 minut a po něm by měly především po prvních ošetřeních následovat 3 dny klidu.
web2.jpg


Equine Touch 


V současné době jsem studentkou techniky Equine Touch. Ošetření touto technikou nabízím v rámci zpracování případových studií a procvičování, které potřebuji ke splnění závěrečných zkoušek v roce 2025.
Equine Touch je tzv. měkká manuální technika vycházející z Bowenovy terapie. Pracuje se svaly, které se speciálními hmaty na speciálních místech těla "rozbrnkají" a tím kromě fyzického uvolnění měkkých tkání harmonizují tok krve i energie v těle.
Equine Touch je vhodný jako preventivní harmonizační technika u zdravých koní, ale také u koní po úrazu, v rekonvalescenci, či jako příprava na sportovní výkon. Působí lymfodrenážně a detoxikačně, odstraňuje bloky a podporuje obranyschopnost těla.
Ošetření Equine Touch trvá přibližně 20 - 30 minut. Pokud se provádí poprvé, je možné, že kůň bude potřebovat pár dní klidový režim, po opakovaném ošetření však koně často mohou normálně pracovat.
web3.jpg


Baňkování, kineziotaping, terapeutické ladičky


Podle potřeby provádím baňkování koní, především v návaznosti na Dornovu metodu, pokud je potřeba uvolnit zvláště stažené a zatuhlé fascie.

Provádím také tejpování koní, kterým převážně podporuji předchozí fyzioterapeutické ošetření. Kromě uvolnění svalů, uvolnění fascií a jizev, potlačení akutní bolesti, tejpování podporuje hojení ran (například pooperačních) a lymfatickou drenáž, čili odstranění otoků. Tejpy lze také tonizovat svaly a zpevnit šlachy a vazy a zlepšit jejích činnosti v rehabilitaci i tréninku.
Ošetření můžu v případě potřeby nebo na přání majitele doplnit o působení terapeutických ladiček, které svými specifickými vibracemi napomáhají regeneraci tvrdých i měkkých tkání.

Fyzio-cvičení koní a pohybová terapie

V návaznosti na předchozí manuální terapie doporučuji majiteli i vhodné cvičení koní - strečink, posilování, rozvoj propriocepce a správných pohybových vzorců, například cvičením na balančních podložkách.



Něco pro jezdce

Protože uvolněný a narovnaný kůň se pod ztuhlým a křivým jezdcem zase "pokazí", nabízím stejné služby i majitelům mých pacientů. Provádím ošetření osteodynamikou, což je kombinace Dornovy metody s uvolněním fascií a baňkováním, a metodu VHT (vibromuskulární harmonizační technika), což je lidská obdoba Equine Touch. A kromě toho - aspoň na vlastní kůži pocítíte a zažijete, jak je po ošetření vašemu čtyřnohému miláčkovi ;-)