MVDr. Dominika Švehlová
Pro zdraví a pohodu koní

Seznam seminářů pro veřejnost

Na této stránce najdete mé semináře, přednášky nebo workshopy, kterých se můžete zúčastnit, včetně tématu a podmínek účasti. V případě zájmu, prosím, kontaktujte uvedené organizátory.

Biomechanika a zdravý výcvik koní: 7. prosince 2024, Bučovice-Vícemilice

Pořádá Michaela Maráková, podrobné informace a přihlášky na FB události Biomechanika a zdravý výcvik koní.

Na tomto jednodenním semináři si probereme, jak funguje pohybový aparát koně, jak se kůň hýbe. Ujasníme základní poznatky o těžišti a rovnováze koní, jejich přirozené křivosti i o reakci a následcích nesprávné rovnováhy na svaly a klouby. Posluchači se také dozvědí, jak mohou pohyb celého těla ovlivnit bolavé zuby nebo nevyvážená kopyta či nepadnoucí sedlo nebo těsná uzdečka. Řekneme si, jak správným výcvikem, lonžováním a ježděním koně narovnat, zlepšit jeho rovnováhu a pohyb, jak mu gymnasticky procvičovat tělo, aby zůstalo zdravé a dobře pohyblivé a kůň tak mohl spokojeně vozit svého člověka.
Seminář bude plný obrázků, fotek, videí a praktických rad a tipů na zdravou a prospěšnou práci s koněm ze země i pod sedlem, ať už pro sportovní účely, pro radost nebo v rámci rehabilitace koně po nějaké nemoci či úraze.
Přihlášky na MMarakova@seznam.cz, Tel: 723841085

Poruchy pohybu koní aneb aplikovaná ortopedie a neurologie: 6. - 8. června 2025, Grumbach 

Pořádá Milena Hrabák - Strašíková, informace k účasti a přihlášení se připravují

Tento třídenní seminář se bude teoreticky i prakticky zabývat poruchami pohybu koní, a to hned ze tří stran: jako následkem onemocnění ortopedického, neurologického i jako následkem onemocnění kopyt.
Posluchači se na tomto semináři teoreticky seznámí s anatomií koně a základním vyšetřením pohybu koně z pohledu ortopedie i neurologie, naučí se, jak se na pohyb koně dívat a jak ho posuzovat. Dále se seznámí s celou řadou nejčastějších onemocnění končetin, kopyt, hřbetu, svalů a nervového systému, jejich možných řešení a především prevencí. Vše bude provázeno spoustou fotografií a videí.
V rámci praktických částí semináře si sami vyzkoušejí posouzení pohybu koně, základní ortopedické a neurologické vyšetření koní, posouzení tvaru a stavby kopyt a jejich vztahu ke zbytku těla z hlediska možných poruch pohybu koně. 
Seminář rozhodně nenahrazuje řádné a odborné veterinární a fyzioterapeutické vyšetření a léčbu koní. Je určen k tomu, aby majitelé a jiní milovníci koní dokázali poznat, že s koněm není něco v pořádku, aby dokázali účinně komunikovat s veterináři a fyzioterapeuty či manuálními terapeuty koní, a aby se dokázali o koně správně postarat a tím pohybovým problémům u těchto zvířat účinně předcházet. Kromě toho je tento seminář nepostradatelným dílkem ve vzdělání všech budoucích pracovníků pro rekondici a regeneraci velkých zvířat (= manuálních terapeutů) dle požadavků hodnotícího standardu profesní kvalifikace. Je tedy součástí přípravy na oficiální zkoušky této profesní kvalifikace.

Orientační program semináře:
Pátek odpoledne: teorie: základy anatomie a základní klinické ortopedické a neurologické vyšetření koně
Sobota: teorie: nemoci končetin, hřbetu, svalů a neurologické nemoci koní, jejich prevence; praxe: základní klinické ortopedické a neurologické vyšetření koně
Neděle: teorie: deformity a nemoci kopyt, jejich prevence; praxe: posuzování kopyt koní

Fyzio-cvičení pro koně aneb základy fyzioterapie, biomechanika pohybu a správný výcvik koní: 10. - 12. října 2025, Grumbach


Pořádá Milena Hrabák - Strašíková, informace k účasti a přihlášení se připravují

Na tomto třídenním semináři se posluchači seznámí s tím, jak vlastně funguje pohybový aparát koně, jak se kůň hýbe. Ujasníme základní poznatky o těžišti a rovnováze koní, jejich přirozené křivosti i o reakci a následcích nesprávné rovnováhy na svaly a klouby.
Posluchači se také dozvědí, jak mohou pohyb celého těla ovlivnit bolavé zuby nebo nevyvážená kopyta či nepadnoucí sedlo nebo těsná uzdečka. Dále se seznámí se základními technikami a metodami fyzioterapie koní. Vysvětlíme si, jak která metoda funguje, jaké jsou její výhody a nevýhody, a zaměříme se na postupy, které může snadno a bezpečně provádět i laik na svém koni: základy manuálního ošetření, protahování, stabilizace core svalů, zlepšování rovnováhy, posilování koně. Jednotlivá témata uvedeme do souvislostí s anatomií a pohybem koně a jeho využitím. Řekneme si, jak správným výcvikem, lonžováním a ježděním koně narovnat, zlepšit jeho rovnováhu a pohyb, jak mu gymnasticky procvičovat tělo, aby zůstalo zdravé a dobře pohyblivé a kůň tak mohl spokojeně vozit svého člověka.
Seminář bude plný obrázků, fotek, videí a praktických rad a tipů na zdravou a prospěšnou práci s koněm ze země i pod sedlem, ať už pro sportovní účely, pro radost nebo v rámci rehabilitace koně po nějaké nemoci či úraze.
Seminář rozhodně nenahrazuje řádné a odborné veterinární a fyzioterapeutické vyšetření a léčbu koní. Je určen k tomu, aby majitelé a jiní milovníci koní dokázali poznat, že s koněm není něco v pořádku, aby dokázali účinně komunikovat s veterináři a fyzioterapeuty či manuálními terapeuty koní, a aby se dokázali o koně správně postarat a udržet ho v dobré kondici. Kromě toho je tento seminář nepostradatelným dílkem ve vzdělání všech budoucích pracovníků pro rekondici a regeneraci velkých zvířat (= manuálních terapeutů) dle požadavků hodnotícího standardu profesní kvalifikace. Je tedy součástí přípravy na oficiální zkoušky této profesní kvalifikace.

Orientační program semináře:
Pátek odpoledne: teorie: základy biomechaniky koně
Sobota: teorie: základy fyzioterapie koní; praxe: palpace koní, hodnocení jejich reakcí a vlastností jejich tkání
Neděle: teorie: správná práce s koněm na ruce i pod sedlem; praxe: vybraná vhodná cvičení s koňmi pro jejich uvolnění, zlepšení propriocepce, koordinace, stability a posílení jejich core. Přitom budu zdůrazňovat, na co dávat pozor a čeho se vyvarovat, aby cvičení mělo nejen výcvikový, ale hlavně gymnastický a rehabilitační účinek.